Domáca úloha

Príprava do ŠKD na tému Jar pre 3. ročník podľa vzoru SOŠ Bullova

Typ úlohy: Domáca úloha

Zhrnutie:

Objavte metodickú prípravu do ŠKD na tému Jar pre 3. ročník, ktorá podporí tvorivosť, poznanie jari a hravé učenie prírody. 🌷

Samozrejme! Tu je podrobná, metodicky spracovaná príprava na tematické popoludnie „Jar“ do školského klubu detí (ŠKD) pre 3. ročník, vytvorená podľa vzoru prípravak, ktoré sa vyžadujú na SOŠ pedagogickej Bullova 2 Bratislava. Dodržím štruktúru, ktorú táto škola preferuje, vrátane náležitých častí (hlavička, ciele, motivácia, hlavné aktivity, záver, sebareflexia). Príprava je koncipovaná na cca 60–90 minút.

---

Príprava do ŠKD Téma: Jar Ročník: 3. Dátum: [doplni podľa potreby] Trieda: 3. ročník Počet detí: 18 Miesto realizácie: trieda ŠKD, dvor/školský dvor Vychovávateľ/ka: [meno doplniť]

---

1. CIELE

Hlavný cieľ: - Prehĺbenie poznatkov detí o jarnom období, jeho znakoch a vplyve jarnej prírody na človeka.

Špecifické ciele: - Upevniť významové znaky príchodu jari (príroda, počasie, rastliny, zvieratá, ľudové zvyky). - Podporovať tvorivosť a spoluprácu prostredníctvom výtvarnej a pohybovej aktivity. - Rozvíjať slovnú zásobu a schopnosť esteticky vyjadrovať zážitky z jari.

Výchovno-vzdelávacie oblasti: - Prírodoveda, Výtvarná výchova, Pohybové a relaxačné aktivity, Komunikačné a sociálne zručnosti, Hudobná výchova

---

2. POMÔCKY

- Výtvarné potreby (farebné papiere, voskovky, lepidlo, nožnice, pastelky) - Flipchart alebo kartičky s obrázkami (prvé kvety, vtáky, hmyz, počasie) - Rekvizity na pohybovú hru (šatky, kužele) - Nahrávka jarných pesničiek (“Jarná pieseň” – slovenská ľudová, “Ide, ide slniečko”) - Prírodný materiál (ak je možnosť: kamienky, vetvičky, listy) - Prípadne tablet alebo PC na premietnutie obrázkov jari

---

3. ORGANIZAČNÁ FORMA

- Frontálna práca, skupinová a individuálna činnosť, voľný pohyb v triede a vonku

---

4. METODICKÝ POSTUP

a. Úvod a motivácia (10 min)

- Deti usadím do kruhu, privítam sa s nimi. - Využijem krátku motivačnú hádanku: “Po zime ma každý víta, všetko živé vo mne žije, kvety rastú, vtáky spievajú, hádaj, kto som?” - Deti odpovedajú – Jar. - Spoločný krátky rozhovor: “Čo sa vám vybaví, keď poviem jar? Aké zmeny si všímame v prírode?” - Premietnutie alebo ukázanie obrázkov: snežienka, púpava, lastovička, mláďatá, dažďové kvapky, slnko.

b. Hlavná časť (60 minút)

1. Didaktická hra: „Jarný kolotoč“ (15 min)
- Deti rozdelím do menších skupín, každá si vytiahne kartičku s témou (napr. jarné kvety, jarné počasie, zvieratá, jarné práce v záhrade, zvyky a sviatky). - Úlohou skupiny je za 3 minúty na papier nakresliť alebo slovne vymenovať čo najviac vecí, ktoré k téme patria. Potom si skupiny menia tému (postupujú do ďalšieho „kolotoča“). - Na záver spoločné predstavenie, diskusia: čo všetko ste vymenovali, čo bolo najťažšie/ najľahšie atď.

2. Pohybová hra: „Prebúdzame prírodu“ (15 min, ideálne školský dvor)
- Vytvoríme priestor – lúku. - Deti sú „semenka“ – schúlené na zemi. Na signál vychovávateľa začína „pršať“ (deti tlieskajú po stehnách), „vyjde slnko“ (deti sa dvíhajú a začínajú natiahovať ako rastlinky, rozťahujú ruky), „priletí včielka“ (vychovávateľ alebo určené dieťa obieha v kruhu, ostatní sa nakláňajú do strán), atď. - Opakujeme so zmenou signálu/rýchlosti. V závere si všetci zatancujú „jarný tanec“ (voľný pohyb podľa pesničky).

3. Výtvarná/detská práca: “Môj jarný zážitok” (20 min, v triede)
- Deti na výkres nakreslia, čo pre ne znamená jar – kvety, mláďatá, sviatky, záhrada, výlet do prírody. - Pre menšie skupiny je možnosť vytvoriť spoločný plagát, prípadne využiť prírodný materiál na tvorbu koláže. - Po ukončení si deti navzájom predstavia svoje výtvory, povedia, čo nakreslili a prečo.

4. Krátka didaktická chvilka: slovenské ľudové tradície jari (10 min)
- Krátke rozprávanie o zvykoch na Slovensku (Veľká noc, vynášanie Moreny, vítanie lastovičiek, zvyk “šibačka” a “oblievačka”). - Prípadne premietnutie obrázkov alebo krátke video.

c. Záver a hodnotenie (5–10 min)

- Spoločné zhrnutie: “Čo nové ste sa dnes dozvedeli o jari? Čo vás najviac bavilo?” - Každý povie jedno slovo, ktoré vystihuje jeho dnešný zážitok. - Spoločné upratovanie pomôcok. - Krátka reflexia na prístup detí – pochvala za spoluprácu, snahu, tvorivosť. - Rozlúčenie.

---

5. SEBAREFLEXIA (vyplní vychovávateľ po aktivite)

- Čo sa podarilo: - V čom bolo možné zlepšiť: - Prejavy záujmu detí: - Návrhy na ďalšie aktivity:

Príloha:

- Ukážka detských výtvarných prác

---

POZNÁMKY K PRÍPRAVE

- Ak by počasie nedovolilo vonkajšie aktivity, pohybové hry je možné realizovať aj v triede. - Dôraz na aktívne zapojenie všetkých detí (striedanie úloh v hre, individuálna podpora menej smelých detí). - Možnosť doplniť prírodovedným pracovným listom (napr. “Spoj správne obrázok s názvom jarného kvetu” alebo “Skladanie jarného puzzle”). - Možnost rozvinúť tému jarných sviatkov v ďalších blokoch ŠKD.

---

Príprava rešpektuje odporúčaný metodický postup SOŠ pedagogickej Bullova 2 Bratislava a je pripravená na jednoduchú úpravu podľa aktuálnych potrieb triedy alebo vychovávateľa. Ak by si potrebovala doplniť konkrétne pracovné listy alebo básničky, daj vedieť!

Časté otázky k učeniu s AI

Odpovede pripravil náš tím pedagogických odborníkov

Ako vyzerá príprava do ŠKD na tému Jar pre 3. ročník podľa vzoru SOŠ Bullova?

Príprava obsahuje hlavičku, jasne definované ciele, motivačný úvod, hlavné aktivity, záver a priestor na sebareflexiu, podľa štandardu SOŠ Bullova.

Aké ciele má príprava do ŠKD na tému Jar pre 3. ročník?

Cieľom je prehĺbiť poznatky o jari, rozvíjať tvorivosť, podporovať spoluprácu a estetické vyjadrovanie zážitkov u detí 3. ročníka.

Ktoré metodické aktivity obsahuje príprava do ŠKD na tému Jar pre 3. ročník?

Obsahuje didaktickú hru, pohybovú hru, výtvarnú činnosť, diskusiu o ľudových tradíciách a spoločné záverečné zhrnutie.

Aké pomôcky sú potrebné na prípravu do ŠKD na tému Jar pre 3. ročník?

Potrebné sú výtvarné potreby, kartičky s obrázkami, rekvizity na pohybové hry, nahrávka piesní a prírodný materiál.

Čím sa líši príprava do ŠKD na tému Jar podľa SOŠ Bullova od bežnej prípravy?

Príprava podľa SOŠ Bullova dodržiava metodickú štruktúru so zreteľom na ciele, sebareflexiu a začleňuje viacero výchovných oblastí.

Urob za mňa domácu úlohu

Ohodnoťte:

Prihláste sa, aby ste mohli ohodnotiť prácu.

Prihlásiť sa